Dropdown Language

Switch Language

Для чого потрібен вітамін D

Вітамін D — група речовин, які називаються кальциферолами. Не всім відомо, що існує понад 6 форм цього вітаміну. Вони виконують однакові функції, відрізняються тільки способом отримання. Але найвідоміші та доступні для організму — це ергокальциферол (D2) і холекальциферол (D3). Коли мова заходить про вітамін D, найчастіше мається на увазі D3 (холекальциферол). Адже саме його в людському тілі найбільше.

Холекальциферол — речовина унікальна. Вона діє як вітамін — підтримує життєво необхідні функції, і як гормон — регулює важливі біохімічні процеси.

З вітаміну D3 синтезується гормон кальцитріол, який: [1]

 • стимулює всмоктування кальцію і фосфору в тонкому кишківнику;
 • забезпечує мобілізацію кальцію у кістках.

Вітамін D для організму виконує і ряд інших функцій [2]:

 • сприяє клітинному росту;
 • відновлює імунітет, може боротися з деякими автоімунними процесами;
 • пригнічує ріст ракових клітин;
 • бере участь у генетичних процесах;
 • підтримує нервову систему.

За достатньої кількості холекальциферолу у людини здорові кістки, зуби, волосся, нервова система й імунітет.

Джерела вітаміну D

Вітамін D можна отримати трьома шляхами:

 • Харчові продукти. До них належать молоко, сир, сметана, твердий сир, тунець, масло печінки тріски, яйця. Сьогодні у деяких країнах продукти збагачують вітаміном додатково [3]. Щоб дізнатися, в яких продуктах міститься вітамін D, достатньо подивитися на пакування. Для дітей першого року життя найцінніше джерело вітаміну — материнське молоко. За даними Міністерства сільського господарства США його вміст знаходиться на рівні 4,3 МО/100 ккал [2].
 • Сонячні ванни. Синтез вітаміну починається під впливом ультрафіолетових променів. Виробляється він у шкірі, цей процес залежить від ряду факторів: часу перебування на сонці, кольору та типу шкіри та самого випромінювання. Довжина хвилі повинна бути 290-320 нм. Тривалі сонячні ванни не викликають надлишку холекальциферола, але вітамін розпадається на інші речовини, знижується його корисний ефект [2].
 • Додатковий прийом у таблетках, капсулах і сиропах. Риб'ячий жир вважався традиційною добавкою до раціону. Але прийом вітаміну D більш ефективний паралельно зі вживанням кальцію. 

Кожне з цих джерел вітаміну D дуже важливе для організму. Правильне харчування, доповнене прогулянками під сонцем і прийомом препаратів вітаміну D сприяють підтриманню обміну речовин у кістках на потрібному рівні.

Дефіцит вітаміну D

Нестача вітаміну D позначається на багатьох органах і системах [2]:

 • Нервова система. Починаються депресії, людина швидко втомлюється, можуть розвиватися важкі нервові розлади.
 • Кістки. Опорно-руховий апарат потерпає найбільше. Кальцій і фосфор не засвоюються, кістки стають крихкими, хрящі руйнуються. На цьому тлі розвивається остеопороз, артроз [6]. У дітей першого року життя нестача вітаміну викликає рахіт, а якщо вітаміну не вистачало мамі під час вагітності, дитина може народитися з важкими вадами.
 • Імунітет. Авітаміноз позначається на стійкості організму до ГРВІ та різних інфекцій.
 • Серце і судини. За нестачі вітаміну підвищується ризик інфарктів та інсультів, починаються скачки тиску.
 • Ендокринна і репродуктивна системи. Зараз вчені простежують деякий зв'язок між розвитком автоімунних процесів, цукрового діабету і дефіцитом вітаміну D. Що стосується статевої сфери, то при авітамінозі складно завагітніти та виносити здорову дитину.
 • Шкіра. Нестача кальциферола відбивається на шкірі дерматитами та алергічними реакціями.

Дефіцит вітаміну D гостро проявляється в холодну пору року, а також у жителів холодних широт.

Надлишок вітаміну D

Отримати високу дозу вітаміну з сонцем неможливо: шкіра візьме стільки, скільки потрібно, а решта розпадеться або перетвориться на інші метаболіти. Отруїтися харчовими продуктами також важко. В основному інтоксикація зустрічається внаслідок перевищення доз синтетичного кальциферолу. Хімічний вітамін став доступним у 30-х роках ХХ століття, а перші випадки гіпервітамінозу зафіксовані в 1928-1932 [2].

Надлишок вітаміну D викликає гіперкальціємію. Це стан, за якого м'які тканини насичуються кальцієм, тверднуть. До цього уражаються нирки та серцево-судинна система. На тлі надлишку вітаміну виникає виразкова хвороба. Людина втрачає апетит, розвивається тахікардія. За важких станів паралізується обличчя і може наступити кома. Тому прийом вітаміну D повинен суворо контролюватися. Призначати засоби з його вмістом може тільки лікар. Перевищувати добову норму кальциферолу не можна.

Рекомендована доза вітаміну D

Комітет Інституту медицини США рекомендує такі добові дози вітаміну D [2]:

Вік і категорія Норма в МО (в дужках — в мкг)
Діти до року 400 (10)
Від року до 70 років 600 (15)
Старше 70 років 800 (20)
Вагітність і лактація 600 (15)

 

Ці дозування заявлені як "адекватні", але максимально допустимі рівні набагато вище.

ФАО (Продовольча і сільськогосподарська організація ООН, Food and Agriculture Organization, FAO) спільно з ВООЗ публікує інші дані щодо прийому вітаміну D [6]:

Категорія Потреба в μg/день
Діти першого року життя 5
Від року до 50 років 5
51-65 років 10
Старші за 65 15
Вагітні та матері, які годують 5


Що стосується України, то добова норма вітаміну D регулюється Наказом МОЗ № 1073 [7]. У ньому рекомендовані такі дози:

Категорія Потреба в мкг/день
Діти до 3 місяців 8
Діти від 3 місяців до 6 років 10
Починаючи з 7 років до 60 5
Старше 60 10
Вагітні та матері, які годують 5


У цілому світові стандарти не відрізняються.

Факти та міфи про вітамін D

Існує декілька поширених міфів про "сонячний вітамін". Чи варто їм вірити?

Міф Факт
Вітамін D потрібен тільки жінкам у період менопаузи, вагітним і маленьким дітям Ці категорії належать до груп ризику. Діти можуть отримати рахіт, вагітні позбутися запасів кальцію. У жінок після 50 виникає ризик остеопорозу. Але насправді, вітамін необхідний усім. Формування кісткової тканини відбувається постійно. Чим щільніша вона буде, тим краще для кісток у похилому віці

 

Вітамін D в організмі відіграє важливу роль. Щоби підтримувати вітамінний статус, потрібно правильно харчуватися і більше бувати на сонці. Також ВООЗ рекомендує вживати препарати вітаміну D, щоби надолужити його дефіцит [6].

Препарати бренду Кальцемін® містять кальцій у вигляді цитрату і карбонату, інші важливі для кісток мінерали, зокрема, магній, цинк, марганець, мідь, бор і, звісно ж, вітамін D3. Ці речовини важливі для профілактики захворювань опорно-рухового апарату, а також під час станів, пов'язаних із дефіцитом кальцію та вітаміну D3. Перед застосуванням обов’язково консультуйтесь із лікарем. 


[1] Николаев А. Я. Биологическая химия. — 3-е изд., перераб. и доп. — М: Медицинское информационное агентство. — 2004. -566 с.:ил.

[2] Диетические эталонные потребления кальция и витамина D. Комитет Института медицины (США) по обзору диетических эталонных приемов витамина D и кальция; Редакторы: Катарина Росс, Кристин Л Тейлор, Энн Л Яктин и Хизер Б. Дель Валье. Вашингтон (округ Колумбия).
Национальная пресса академий (США); 2011. 

[3] National Institutes of Health.  Vitamin D. Fact Sheet for Consumers. 9AD, ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-health Professional/. 

[4] Плещева А.В., Пигарова Е.А., and Дзеранова Л.К.. "Витамин d и метаболизм: факты, мифы и предубеждения" Ожирение и метаболизм, no. 2, 2012, pp. 33-42. 

[5] Торопцова Н.В.. "Нужно ли назначать препараты кальция и витамина D: аргументы за и против" Медицинский совет, №. 4-2, 2013, С. 70-75.  

[6] Human Vitamin and Mineral Requirements, FAO/WHO expert consultation on human vitamin and mineral requirements, FAO 2001.

[7] МОЗ України, Наказ від 03.09.2017 № 1073 Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії.

Лінійка Кальцемін®

Кальцемін® Адванс

Кальцемін® Адванс

Препарат кальцію останнього1 покоління, розроблений для комплексного лікування остеопорозу та інших захворювань рухового апарату; для прискорення консолідації переломів; з метою корекції порушень кальцієвого обміну.

[1] В.В.Поворознюк, Н.В.Григорьева. Менопауза и костно-мышечная система // К. - 2004. - С.262-263.

Кальцемін® Сільвер

Кальцемін® Сільвер

Препарат кальцію останнього1 покоління для комплексного лікування остеопорозу різного генезу та ускладнень (переломів та ін.), а також захворювань зубів і пародонту. Для зниження ризику переломів у разі дефіциту кальцію, вітаміну D і мінералів у раціоні харчування людей старше 50 років.

[1] В.В.Поворознюк, Н.В.Григорьева. Менопауза и костно-мышечная система // К. - 2004. - С.262-263.

Детальніше

Liki24


 

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044)220-33-00. Реєстраційні посвідчення МОЗ України: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017