Що таке остеопороз
Остеопороз кісток здобув свою назву від osteon — кістка + porose — порожнина, пустота. Саме ім'я хвороби говорить про її природу. Науковою мовою остеопороз — системне захворювання хребта та інших кісток, яке характеризується низькою кістковою масою, пошкодженням кісткової тканини та призводить до ламкості кісток. Сумна статистика говорить, що на остеопороз страждають приблизно 210 мільйонів мешканців нашої планети [1]!
Якщо говорити простими словами, остеопороз — це внутрішнє порушення, через яке кістки стають «порожніми» та не можуть витримувати навантаження, підтримувати м'язи, чинити опір зовнішнім чинникам. Відбувається це з різних причин, але основна з них — гострий дефіцит кальцію, адже кістки практично повністю складаються з цього макроелементу. Весь кальцій в організмі можна поділити в процентному співвідношенні [2]:
- 99% міститься в кістковій масі, хрящах і зубах;
- 1% — це іонізований кальцій, який виконує інші важливі функції.
Остеопороз не можна недооцінювати. Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я включає його до переліку захворювань, які ведуть до інвалідності та навіть смертності в наслідок переломів, що виникли з його причини [3].
Класифікація
Остеопороз класифікують щодо місця його виникнення і природи. За цими двома критеріями порушення можна розділити на:
- Первинні та вторинні. Відрізняються за причинами появи:
- Первинний остеопороз. Виникає як окреме захворювання. Основні причини — період клімаксу у жінок (постменопаузальний), вікові зміни в чоловіків, інші окремі чинники.
- Вторинний остеопороз. Є наслідком уже наявних захворювань. Це ендокринні порушення, дефіцит нутрієнтів, вроджені та генетичні причини. На тлі таких патологічних процесів кістки можуть руйнуватися, розвивається остеопороз.
2. Локальні та системні. Відрізняються поширенням:
- Системний остеопороз. Захворювання охоплює весь організм. Скелет зазнає змін повністю: хребет, руки, ноги та інші структури охоплені недугою. Ризик переломів і небезпечних патологій в організмі дуже високий.
- Локальний остеопороз. Зачіпає тільки певну ділянку. Наприклад, кістки ноги або руки. Він виникає внаслідок операцій або травм у цьому місці, може довго не давати про себе знати та проявитися тільки з роками.
Причини остеопорозу
Фізіологічні причини остеопорозу криються в процесі ремоделювання кісток. Річ у тому, що скелет змінює свою структуру впродовж усього життя. Оновлення кісткової тканини відбувається постійно. У дітей і підлітків швидше формуються нові кістки, ніж розпадаються старі структури. Йде період активного росту. До 18-30 років скелет усе ще оновлюється, але якщо раніше це проявлялося в збільшенні зросту, тепер кістки набирають щільності. В один момент вони досягають «піку кісткової маси», зазвичай це відбувається до 18-25 років. А що ж потім?
З віком зростання кісткової маси поступово падає, вірніше, відбувається дисбаланс поновлення кісток. Тепер нових тканин формується менше, а старі швидше руйнуються. Чим старший вік, тим більше чинників сприяють втраті кісткової маси. У результаті жінки в період менопаузи втрачають приблизно 20% щільності кісток. Подібні зміни і стають головною причиною остеопорозу [5].
Закономірна пропорція: чим більша щільність кістки на період «піку», тим менша ймовірність розвитку хвороби. Тому підтримувати здоров'я кісток потрібно вже з 12-15 років.
Національний Фонд Остеопорозу США[6] виділяє такі причини захворювання (вторинний остеопороз):
- прийом деяких ліків;
- автоімунні розлади (вовчак, артрит);
- операції на органах шлунково-кишкового тракту;
- неврологічні розлади (інсульт, хвороба Паркінсона);
- рак простати та молочних залоз;
- ендокринні порушення (діабет, гіпотиреоз, синдром Кушинга);
- хвороби нирок;
- пересадка органів.
Якщо дивитися на біохімічну причину процесу, вона полягає у втраті кальцію. Під дією порушень метаболізму, гормональних змін і хвороб, цей важливий макроелемент вимивається з кісток і запускає розвиток остеопорозу.
Чинники ризику
Крім основних причин, захворювання на остеопороз має свої чинники ризику. За даними ВООЗ, недуга може розвиватися за таких обставин [7]:
- травми;
- низька щільність кісток;
- перенесені переломи;
- генетичні захворювання;
- неправильне харчування;
- знижена фізична активність;
- алкоголь і куріння;
- індекс маси тіла (надмірно високий або низький);
- нестача статевих гормонів.
На багато з цих чинників людина може вплинути. Налагодити харчування, почати вести здоровий спосіб життя, займатися фізкультурою.
Остеопороз — «тиха» хвороба. Зниження кісткової маси відбувається поступово й безболісно. Процес може тривати роками та не давати про себе знати.
Першими ознаками негараздів з кістковою тканиною можуть бути помірні болі у кістках, крихкість нігтів, тьмяне волосся тощо.
Під час розвитку недуги відбуваються мікропереломи кісткової тканини, які не завжди помітні візуально, проте виникає болісність.
Інші ознаки остеопорозу можна визначити за станом зубів. Вони можуть руйнуватися, виникає пародонтит, з ясен іде кров. М'якого нальоту стає більше, він покриває зуби та ясна, формується камінь. Згодом зуб стає хитким, випадає.
Очевидна ознака остеопорозу — часті переломи. Навіть за найменшого падіння кістка може зламатися в будь-якому місці. Це означає, що хвороба активно прогресує і вимагає термінового лікування.
Наслідки остеопорозу
Прогресуючий системний остеопороз призводить до небезпечних і неприємних наслідків:
- Втрата зубів. За великої втрати кальцію зуби не тримаються на своєму законному місці, починають випадати.
- Зменшення росту. Під час демінералізації кісток хребці деформуються, тріскаються, набувають сплюснутої або клиноподібної форми. Це веде до викривлення постави, людина стає сутулою. За важких ступенів недуги зріст може зменшитися на 10-15 см.
- Болі під час остеопорозу стають постійними. Пошкодженому хребту складно утримувати м'язи, в результаті вони перенапружуються і спричиняють больові відчуття. Зароджується хронічний біль у спині.
Якщо не звертати увагу на прогресування недуги, вона може призвести до інвалідності. Тому своєчасна діагностика і звернення до лікаря необхідні вже на початкових стадіях.
Інструментальна діагностика остеопорозу допомагає виявити структурні зміни та визначити стадію хвороби. Широко застосовується рентген, який у змозі «побачити» зміни кісткової тканини, що зайшли вже доволі далеко.
Ступінь остеопорозу | Що видно на рентгені |
1 | Практично непомітний на рентгені, призначають додаткові дослідження |
2 | Зменшення щільності кісткової тканини. Поодинокі деформації хребців, частіше в грудній ділянці хребта |
3 | Зниження щільності кісткової тканини виражено. Видно «риб'ячі хребці», що мають сплюснуту або увігнуту форму. Зачеплено поперековий відділ і крижі |
4 | Виражена демінералізація. Кістки виглядають «прозорими», хребці клиноподібні |
Основне дослідження — двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія (dualenergy X-ray absorptiometry — DXA). Існує спрощена назва цього дослідження – денситометрія. З її допомогою обчислюють два показники:
- Кількість мінералізованого компонента в грамах (BMC);
- Кількість мінералізованої тканини на одиницю площі (медичною мовою – мінеральна щільність кісткової тканини, скорочено – МЩКТ) в г/см2 (англійською – Bone Mineral Density або BMD).
Крім рентгену і денситометрії ВООЗ рекомендує також інші інструментальні методи (7):
- Ультразвук. Не спричиняє іонізуючого випромінювання, на відміну від рентгена.У
- Томографія. Вимагає додаткових знань під час оцінювання.
- МРТ не дає повного оцінювання щільності кістки, тому використовується вкрай рідко.
Для уточнення діагнозу лікар призначає лабораторні аналізи. Першочергово це біохімічні показники крові. Визначається вміст кальцію, фосфору, деяких гормонів.
Яке ж можливе лікування при остеопорозі та коли його починати? Оскільки пікова маса кістки грає роль у подальшому розвитку остеопорозу, потрібно запобігати хворобі вже у підлітковому віці. Для підлітків важливі профілактика дефіциту кальцію і вітаміну D, регулярна фізична активність. З 18 років заходи профілактики повинні посилюватися.
Коли захворювання вже виявлено, лікарі призначають медикаментозну терапію. За рекомендацій ВООЗ лікування остеопорозу проводиться такими препаратами [7]:
- Засоби замісної гормональної терапії, зокрема естрогени та модулятори естрогенових рецепторів. Показані жінкам у період менопаузи.
- Бісфосфонати. Синтетичні аналоги пірофосфату, який пригнічує процес руйнування кістки.
- Гормони, які беруть участь у засвоєнні кальцію.
- Кальцій і вітамін D. Приймання кальцію демонструє хороші результати під час лікування остеопорозу. Спільно з вітаміном D кальцій засвоюється краще.
Засоби, у яких кальцій міститься у формі цитрату й карбонату, мають високу ефективність, оскільки саме ці солі краще за інші засвоюються організмом [8].
Лікарські засоби бренду Кальцемін® – Кальцемін® Адванс та Кальцемін® Сільвер – містять і цитрат, і карбонат. Також до їх складу входить вітамін D3 і остеотропні (корисні для кісток) мінерали. Це магній, мідь, марганець, бор і цинк. Завдяки цим речовинам кальцій утримується в кістках, сприяє природному їх оновленню. Лікарські засоби бренду Кальцемін® призначені для профілактики і лікування остеопорозу і його передвісників (остеопенічних станів) дітям з 12 років і дорослим.
Основні методи додаткового лікування і профілактики при остеопорозі [7]:
- Дієта. Спрямована на споживання їжі, збагаченої кальцієм та вітаміном D. Це – молочні продукти, риба, горіхи, бобові та овочі.
- Фізична активність. Краще виконувати спеціально розроблені вправи та в міру займатися спортом. Підвищені навантаження також можуть призвести до остеопорозу.
- Дотримання здорового способу життя. Куріння й алкоголь виступають чинниками ризику розвитку хвороби.
Профілактика остеопорозу має починатися вже в ранньому віці, оскільки закладка основної кісткової маси відбувається в цей період. Своєчасне приймання кальцію і вітаміну D сприяє зміцненню кісткової тканини.
[1] Українська Фармацевтична Енциклопедія.
[4] FB83.1 Osteoporosis. ICD-11 for Mortality and Morbidity Statistics
[5] US National Osteoporosis Foundation. Boning up of osteoporosis. The original handbook prepared by the University of Connecticut Health Center, Farmington, Connecticut in collaboration with NOF. (Національний фонд остеопорозу США. Подолання остеопорозу. Оригінайльний посібник, підготовлений Медичним центром Университету Коннектикуту, Фармінгтон, штат Коннектикут, у співпраці з Фондом). https://cdn.nof.org/wp-content/uploads/BoningUpBrochure_8.5x11.pdf
[6] What is Osteoporosis and What Causes It? US National Osteoporosis Foundation official WEB Site (Що таке остеопороз і що спричиняє його? Офіційний веб-сайт Національного фонду остеопорозу США). https://www.nof.org/patients/what-is-osteoporosis/
[8] Heany RP, Dowell MS, Barger-Lux MJ. Absorption of calcium as the carbonate and citrate salts, with some observations on method. Ostroporosis International. 1999; 9(1): 19-23. (Засвоєння кальцію з карбонатної і уитратної солей з деякими методологічними спостереженнями. Міжнародний журнал по проблемі остеопорозу. – 1999. -№9(1). – С.19-23). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10367025/.