Dropdown Language

Switch Language

Основні факти про кальцій

Кальцій — хімічний елемент. Він широко використовується в харчовій промисловості, фармацевтиці та інших важливих сферах. Але пріоритетною залишається його біологічна роль для людини.

Кальцій в організмі входить до складу клітинного ядра — основи основ усього живого на планеті. Також він присутній у протоплазмі та міжклітинній рідині. Підраховано, що на 1 кг маси тіла випадає близько 20 г цього макроелементу. Тобто, практично 2% від загальної ваги людини [2].

Яким би важливим елементом не був кальцій, він не функціонує самостійно. Йому потрібні речовини-помічники. Одні сприяють його засвоєнню, з іншими він контактує для утворення нових важливих сполук. Для нормального обміну речовин разом із кальцієм організму потрібні магній, цинк, бор, фосфор, мідь, марганець і вітамін D.

Навіщо потрібне щоденне надходження кальцію до організму

Біологічна роль кальцію полягає у підтримці ряду систем і органів. Людина не помічає її кожного дня, але з нестачею елемента виникають проблеми та розвиваються захворювання. Отже, щоденне надходження кальцію забезпечує роботу:

 • Кісток, зубів і хрящів. Кальцій — основний будівельний матеріал цих структур. Кальцій сприяє їхньому формуванню ще в утробі. Основний кальцій ембріон бере з організму матері, тому вагітним необхідні підвищені дози цієї речовини. У молодшому віці кальцій сприяє розвитку скелету, стимулює ріст зубів. Після 30-40 років він постійно підтримує оновлення кісткової тканини.
 • Серця і м'язів. Кальцій регулює серцевий ритм і артеріальний тиск. Завдяки цьому макроелементу м'язи скорочуються правильно.
 • Нервової системи. Мінерал підживлює нервові клітини та допомагає проводити імпульси.
 • Внутрішніх обмінних процесів. Кальцій бере участь у роботі ферментів, гормонів та інших важливих функціях. Наприклад, допомагає знизити «поганий» холестерин.

Вимивання кальцію з організму загрожує таким захворюванням, як остеопороз. Він розвивається дуже повільно, а основи закладаються ще у дитячому віці [3]. Тому настільки важливий кальцій і фосфор для маленьких дітей.

Роль кальцію

Функції кальцію в організмі — не тільки підтримка скелета. Макроелемент — дуже важливий внутрішньоклітинний посередник. Якщо 99% усього кальцію міститься в кістках, то відсоток, що залишився, присутній у кровоносній системі, позаклітинній рідині, м'язах і тканинах. Він сприяє розширенню судин, роботі м'язів, виробленню гормонів, передає біологічні сигнали [4].

Біохімічна роль кальцію в організмі наступна:

 • Кофактор (небілкові з'єднання) ряду ферментів і неферментних білків. Тобто, підтримка роботи ферментної системи.
 • Посередник у передачі нервових імпульсів.
 • Утворення мінерального компонента кісткової тканини.
 • Забезпечення склеювання тромбоцитів згортання крові.
 • Підтримка нормальної проникності судинної стінки.

Баланс кальцію регулюється трьома гормонами:

 • Паратгормон (ПТГ);
 • Кальцитріол (синтезується з вітаміну D);
 • Кальцитонін.

Кальцитонін виробляється щитоподібною залозою і пригнічує процес руйнування кісток. Інші два гормони тісно взаємопов'язані. За їх нормальної функції та достатній кількості кальцій всмоктується у кров і надходить у кістки. Тому важливий прийом кальцію паралельно з вітаміном D [1].

Рекомендована доза кальцію

Норма кальцію на день визначається різними факторами:

 • вік;
 • стать (жінкам на період вагітності, менопаузи та лактації потрібні підвищені дози кальцію);
 • регіон.

Добова доза кальцію, рекомендована ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН, Food and Agriculture Organization, FAO) спільно з ВООЗ, представлена нижче [5]:

Категорія Потреба в кальції мг на день
З народження до пів року на  грудному вигодовуванні 300
Перші 6 місяців на іншому вигодовуванні 400
7-12 місяців 400
1-3 роки 500
4-6 років 600
7-9 років 700
10-18 років 1300
Жінки від 19 до менопаузи 1000
Чоловіки від 19 до 65 років 1000
Жінки після клімаксу і чоловіки старше 65 1300
Вагітність (3 триместр) 1200
Лактація 1000

 

В Україні норма кальцію регулюється наказом МОЗ 1073 [6] і становить:

Категорія Потреба в кальції мг на день
0-3 місяці 400
4-6 місяців 500
7-12 місяців 600
1-6 років 800
7-10 років 1000
11-17 років 1200
Чоловіки 1200
Жінки 1100
Вагітні 1400
Матері, які годують 1500
Чоловіки та жінки старше 60 років 1300


Щоби забезпечити надходження до організму таких дозувань, одних продуктів харчування недостатньо.

Як поповнити запаси кальцію

У кальцію невисока біодоступність [7]. Усього 30% цієї цінної речовини людина засвоює з їжі. Цей показник може бути вищим, але він залежить від ряду факторів. Так, якщо їжа містить речовини, які перешкоджають засвоєнню кальцію, він буде погано всмоктуватися, і навпаки. Важливо знати не тільки те, в яких продуктах багато кальцію, але і які сприяють його засвоєнню.

Традиційне джерело — молочні продукти. Це йогурти, сир, твердий сир, сметана. З деяких овочів макроелемент засвоюється краще (майже в два рази): капуста, особливо бок-чой, бобові культури. Ревінь, шпинат і картопля паралельно з кальцієм містять щавлеву кислоту, вона заважає його засвоєнню. Фітинова кислота — ще один ворог кальцію. Її багато в продуктах, збагачених клітковиною — це злаки, бобові, горіхи. 
Важливо також, в якій формі знаходиться кальцій у продукті. 

Організму потрібні додаткові джерела кальцію. Традиційно в цій ролі виступала яєчна шкаралупа. Але існує інший спосіб — таблетована форма. Наприклад, препарати лінійки Кальцемін® містять легко доступні форми кальцію — карбонат і цитрат, а також вітамін D. Підвищеній засвоюваності сприяють магній, цинк, мідь, марганець і бор — вони також є в препаратах лінійки Кальцемін®. Разом усі компоненти спрямовані на підтримку здоров’я кісток, хрящів і зубів.

Препарат випускається у двох формах: Кальцемін® Адванс, Кальцемін® Сільвер [9]. Лікарські засоби лінійки Кальцемін® рекомендують як базисну терапію остеопорозу [10], при зниженні щільності кісткової тканини, при переломах, як додаткове джерело кальцію.

Що можливо під час дефіциту та надлишку кальцію в організмі

Серед поширених наслідків нестачі кальцію — остеопороз. Це порушення, пов'язане з обміном речовин. Кісткова тканина постійно оновлюється:  замість клітин і структур, що віджили своє, утворюються нові. Ці процеси проходять непомітно на клітинному рівні. З віковими змінами та під час дефіциту кальцію розпад відбувається швидше, ніж формування нових клітин. У результаті кістки можуть ставати крихкими, легко ламатися.

В цілому дефіцит кальцію веде до таких неприємностей:

 • ламкі нігті та тьмяне волосся;
 • судоми під час занять спортом або вночі;
 • підвищена збудливість у дітей і млявість у дорослих;
 • порушення внутрішньоутробного розвитку кісткової системи плода;
 • запаморочення і тремор;
 • може розвиватися катаракта;
 • виникає аритмія.

Надлишок кальцію так само може бути небажаним, як і його нестача. При ньому можуть відбуватись зміни в м'язовій і серцево-судинній системах, порушуватись робота нирок. Людина може втрачати апетит, з'являтись нудота, блювота і загальна слабкість. Тому надходження кальцію повинно бути збалансованим.

Факти та вигадки про кальцій

Існує кілька тверджень про макроелемент. Що з них правда, а що вигадка?

Міф Факт
Кальцій під час вагітності впливає на раннє закриття тім'ячка у дитини Закриття тім'ячка в основному обумовлено генетикою
Макроелемент сприяє формуванню каменів у нирках Це може статися за умови вживання високих доз — понад 2500 мг на день! Але за недостатньої кількості речовини ризик формування каменів тільки збільшується [11]
У вагітних препарати кальцію підвищують  тонус матки та провокують викидень Дані доказової медицини свідчать про протилежне. За нестачі макроелементу можуть бути передчасні пологи [12]
Збільшення ризику серцево-судинних захворювань Це питання широко обговорюється. Дані говорять про те, що прийом кальцію повинен супроводжуватися вітаміном D для зниження ризику розвитку проблем з серцем [12]
Кава вимиває кальцій з кісток Кофеїн дійсно сприяє виведенню макроелементу, але одна чашка кави легко компенсується однією ложкою випитого молока. Великі втрати кальцію можливі у людей, що регулярно зловживають кавою.


Звичайно, вживати кальцій надміру не потрібно, як і будь-яку іншу речовину. А ось прийом його в межах добової норми здатний зміцнити здоров'я кісток і всього організму.


[1] Николаев А. Я. Биологическая химия. — 3-е изд., перераб. и доп. — М: Медицинское информационное агентство. — 2004. -566 с.:ил.

[2] Українська Фармацевтична Енциклопедія 

[3] “Остеопороз: від дитинства до старості” 13-14 березнЯ 2012 р., м. Харків. ПОРУШЕННЯ КАЛЬЦІЙ–ФОСФОРНОГО ОБМІНУ В ДІТЕЙ З НЕДИФЕРЕНЦІЙОВАНОЮ ДИСПЛАЗІЄЮ СПОЛУЧНОЇ ТКАНИНИ ТА ЇХ КОРЕКЦІЯ Починок Т.В., Кухарська Н.Г., Мельничук В.В., Васюкова М.М., Горобець Н.І., Чернишова О.В., Мельничук В.А. Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, м.Київ.

[4] Диетические эталонные потребления кальция и витамина D. Комитет Института медицины (США) по обзору диетических эталонных приемов витамина D и кальция; Редакторы: Катарина Росс, Кристин Л Тейлор, Энн Л Яктин и Хизер Б. Дель Валье. Вашингтон (округ Колумбия).
Национальная пресса академий (США); 2011. 

[5] Потреби в вітамінах і мінералах людини, консультації експертів ФАО / ВООЗ щодо потреб у вітаміні та мінералах людини, FAO 2001

[6] МОЗ України, Наказ від 03.09.2017 № 1073 Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії

[7] Диетические эталонные потребления кальция и витамина D. Комитет Института медицины (США) по обзору диетических эталонных приемов витамина D и кальция; Редакторы: Катарина Росс, Кристин Л Тейлор, Энн Л Яктин и Хизер Б. Дель Валье. Вашингтон (округ Колумбия):
Национальная пресса академий (США); 2011. 

[8] Heaney RP, Dowell MS, Barger-Lux MJ. Поглощение кальция в виде карбонатных и цитратных солей, с некоторыми наблюдениями по методу. Международный остеопороз. 1999; 9 (1): 19–23. 

[9] Компендіум. Лікарські засоби. 

[10] Раціональна Фармакотерапія. 1 (2), 2007. Корекція порушень обміну кальцію у хворих із поєднаним перебігом цукрового діабету та хронічного безкам’яного холециститу. Л.М. Пасієшвілі, Н.М. Железнякова, Харківський державний медичний університет. 

[11] Тейлор Е.Н., Курхан Г.С. Дієтичний кальцій з молочних та немолочних джерел та ризик виникнення симптоматичних каменів у нирках // Журнал урології. 2013. Вип. 190. С. 1255–1259 

[12] Шилин Д.Е.. "Беременность, лактация и кальций: необоснованные страхи и доказанные успехи (к 100-летию первой публикации)" Медицинский совет, no. 8, 2013, pp. 32-37.

Лінійка Кальцемін®

Кальцемін® Адванс

Кальцемін® Адванс

Препарат кальцію останнього1 покоління, розроблений для комплексного лікування остеопорозу та інших захворювань рухового апарату; для прискорення консолідації переломів; з метою корекції порушень кальцієвого обміну.

[1] В.В.Поворознюк, Н.В.Григорьева. Менопауза и костно-мышечная система // К. - 2004. - С.262-263.

Кальцемін® Сільвер

Кальцемін® Сільвер

Препарат кальцію останнього1 покоління для комплексного лікування остеопорозу різного генезу та ускладнень (переломів та ін.), а також захворювань зубів і пародонту. Для зниження ризику переломів у разі дефіциту кальцію, вітаміну D і мінералів у раціоні харчування людей старше 50 років.

[1] В.В.Поворознюк, Н.В.Григорьева. Менопауза и костно-мышечная система // К. - 2004. - С.262-263.

Детальніше

Liki24


 

Якщо Ви бажаєте повідомити про побічні реакції, що виникли на тлі застосування лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, вам необхідно: передати інформацію своєму лікарю; надіслати інформацію щодо побічної реакції у «Державний експертний центр МОЗ України» (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 14), скориставшись електронною формою карти-повідомлення за посиланням: https://aisf.dec.gov.ua. Також, будь ласка, надішліть інформацію про побічні реакції до компанії «Байєр» на електронну адресу: PV_Ukraine@bayer.com, або зверніться до офісу компанії «Байєр» за телефоном: (044) 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь ласка, передайте інформацію на електронну адресу ptc.ua@bayer.com або зверніться за телефоном (044) 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.

Реклама лікарських засобів. Перед застосуванням необхідно обов’язково проконсультуватися із лікарем та ознайомитися з інструкцією. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. ТОВ «Байєр», м. Київ, 04071, вул. Верхній Вал, 4-Б, тел: (044)220-33-00. Реєстраційні посвідчення МОЗ України: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017