Ознаки остеопорозу

Ознаки остеопорозу Підступність остеопорозу полягає в тому, що руйнування кісткової тканини людини починається непомітно й відбувається безсимптомно. Саме тому остеопороз називають «безмовною епідемією століття». Адже остеопороз робить свою справу «мовчки», через що пацієнт навіть не підозрює про наявність у нього захворювання аж до першого перелому. І лише потім, у травмпункті, під час перегляду рентгенівського знімка зламаної кінцівки лікар звертає увагу на ознаки системних порушень всієї структури кісток. Це — найгірший сценарій, оскільки рентген — найдавніший і найменш чутливий із методів діагностики остеопорозу. Рентген «бачить» остеопороз, коли 15-20% кісткової тканини вже втрачено [2, 3].
Набагато інформативніша й чутливіша денситометрія. З її допомогою можна виявити зниження мінеральної щільності кісткової тканини на 3-5%, вловивши таким чином більш ранні ознаки остеопорозу. За допомогою денситометрії можна розпізнати найближчий попередник остеопорозу — остеопенію. І, звичайно, найбільш чутливими й найбільш слушними для ранньої діагностики остеопенії й остеопорозу є біохімічні дослідження так званих маркерів руйнування кісткової тканини у крові пацієнта. Ці дані дають змогу розпізнати порушення обміну речовин у кістковій тканині на ранніх стадіях і вчасно вжити необхідних захисних заходів [3].
Але вся складність полягає в тому, що направити на біохімічні дослідження й денситометрію може тільки лікар. А як лікар зробить це, якщо пацієнт до нього не звернувся? А навіщо людині звертатися до лікаря, якщо його нічого не турбує? Або турбує, але для нездужання є купа пояснень: «перевтомився», «недоспав», «це вікове» і так далі. І так до першого перелому. Замкнуте або, як кажуть лікарі, порочне коло. Але не потрапити в нього реально, якщо бути хоч трохи уважнішим до свого здоров’я й хоч іноді прислухатися до своїх нових відчуттів.
Адже остеопороз можна образно порівняти із квартирним злодієм, що прокрався в чужу квартиру. І той, і інший діють мовчки, намагаючись залишитися непоміченими. Тільки остеопороз краде не гроші й цінності, а кісткову тканину. Утім для організму це теж неабияка цінність. Але навіть бувалий грабіжник ризикує бути виявленим, якщо випадково чхне, спіткнеться, зачепиться за що-небудь. Безтурботний господар не зверне на це уваги, а пильний — запідозрить недобре. Так і в організмі людини: той, хто уважний до свого здоров’я й має необхідну інформацію, не чекатиме наслідків, а вживе заходів захисту.
І точно так само, як не кожен потерпілий може самостійно, без допомоги професіоналів, знешкодити злочинця, так і не кожен пацієнт здатний самостійно, без допомоги лікаря, вирішити проблему остеопенії й остеопорозу. Тому в таких випадках правильніше буде утриматися від необдуманих самостійних дій, а спокійно зняти слухавку й зателефонувати «куди треба». У нашому випадку — до лікаря. Головне — не проґавити непомітних на перший погляд ознак того, що на вашій території орудує зловмисник.

Як не проґавити ознаки виникнення остеопорозу Як визначити остеопороз на початковій стадії? Існують непрямі ознаки, які можуть допомогти запідозрити можливість виникнення патології й звернутися до лікаря вчасно. Знаючи, що основною ланкою в механізмі розвитку остеопорозу є втрати кальцію кістковою тканиною, неважко здогадатися, що між ранніми симптомами дефіциту кальцію й ранніми ознаками схильності до остеопорозу можна сміливо ставити знак рівності [1, 4].
Дефіцит кальцію спочатку проявляється періодичними (найчастіше — нічними) м’язовими судомами, ниючими болями в кістках і суглобах, сонливістю, схильністю до запорів. На жаль, багато людей часто не надають значення цим симптомам або не пов’язують їх із нестачею кальцію.
У підсумку дефіцит кальцію прогресує. Це проявляється такими ознаками, як посічені кінчики волосся, рання сивина, ламкі нігті, що шаруються, зуби, які кришаться, із пломбами, що з них випадають [2, 3].
Якщо й надалі ігнорувати проблему, неминуче розвинеться остеопороз (підвищена ламкість кісток), у разі якого кісткові переломи можуть виникнути навіть через незначну травму.

Іншими наслідками тривалого дефіциту кальцію можуть бути [2]:
м’язова слабкість;
серцева недостатність;
порушення серцевого ритму;
розлади нервової провідності;
схильність до частих кровотеч і крововиливів під шкіру через підвищену ламкість судин і порушень згортання крові.

Усі ці ознаки побічно свідчать про небезпеку розвитку остеопорозу й вимагають звернення до лікаря за консультацією та допомогою. Разом із тим треба розуміти, що описані порушення можуть бути викликані не тільки остеопорозом. Ось тут і знадобляться денситометрія, біохімічні й інші діагностичні тести.
Ознаки вже сформованого остеопорозу можна помітити неозброєним оком, особливо в жінок. До них належать:
зниження росту на 1-1,5 см і більше;
порушення постави;
дедалі частіші переломи;
проблеми із зубами.

Зниження росту в разі остеопорозу пов’язане з порушенням структури губчастої кісткової тканини тіл хребців, що прогресує. Кількість кісткових перегородок (трабекул) у тілі хребця зменшується, вразливість до навантажень зростає, деякі трабекули ламаються. У підсумку тіло хребця просто «сплющується» під повсякденними навантаженнями. Говорячи професійною мовою, у тілах хребців відбуваються компресійні мікропереломи з деформацією й зменшенням висоти тіл хребців.
Ще одна причина зменшення росту полягає в тому, що остеопороз дуже часто поєднується з остеоартрозом суглобів й остеохондрозом хребта. Багато людей, необізнаних у медицині, іноді плутають ці поняття. Різниця між ними в тому, що у випадку остеопорозу страждає кісткова тканина, а у випадку остеоартрозу й остеохондрозу — хрящова. У випадку остеоартрозу великих суглобів через дегенеративно-дистрофічні зміни, що прогресують, стоншуються хрящові «прокладки» між кістками, які утворюють суглоб, а у випадку остеохондрозу відбувається сплощення міжхребцевих дисків, що також приводить до зменшення росту [2, 3].
Точкою відліку заведено вважати ріст людини у 25 років, коли він в основному завершується. Якщо різниця в рості зараз щодо росту у 25 років становить 1—3 см, то можна говорити про остеопороз, що прогресує.

Порушення постави — теж часта ознака запущеного остеопорозу, який має у своїй основі ті самі механізми, що й зменшення росту. Різниця в тому, що порушення постави найчастіше викликаються нерівномірним навантаженням на тіла хребців і міжхребцевих дисків, найчастіше — у випадку зміщення хребта від вертикальної осі вперед через вікове ослаблення зв’язкового апарату. У підсумку і висота тіл хребців змінюється нерівномірно. Виникають так звані клиноподібні деформації тіл хребців, що ззовні виражаються в сутулості, явищах сколіозу. Може з’явитися так званий «горб вдови», змінюється посадка голови.
Відомо: що сильніше порушена постава, то важче утримувати рівновагу, і більший ризик падінь. А у випадку остеопорозу падіння навіть з висоти власного зросту можуть привести до перелому шийки стегна, хребта, кісток зап’ястя.
Ще однією мішенню остеопорозу є альвеолярні відростки щелеп — те саме місце, куди кріпляться своїм корінням усі наші зуби. У випадку остеопорозу губчаста кісткова тканина альвеолярних відростків поступово руйнується. Разом із цим оголюються шийки й розхитуються коріння зубів, тканини, що оточують шийку зуба, стають більш сприйнятливі до інфекцій, наслідком чого є поява карієсу, руйнування емалі зубів, стрімке відкладення зубного каменю [2, 3].


1. Буслаева Г. Н. Значение кальция для организма. Педиатрия: Medicum. — 2009. — № 3.
2. Поворознюк В. В. Остеоартроз: современные принципы лечения // Здоров’я України – 2003. – № 83.
3. Osteoarthritis: Pathogenesis, Diagnosis, Available Treatments, Drug Safety, Regenerative and Precision Medicine By Mohit Kapoor, Nizar N. Mahomed, 2015.
4. Шилина Н. М., Конь И. Я. Современные представления о физиологической роли Ca и его значение в питании детей // Вопросы детской диетологии. — 2004. — Т. 2, № 2.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією й проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.