Причини виникнення остеопорозу

Остеопороз — системне захворювання, на виникнення якого впливає безліч причин. Причому причини мають як гендерні, так і вікові відмінності. Крім того, причини остеопорозу мають як ендогенну (внутрішню), так і екзогенну (зовнішню) природу [2].

Причини виникнення остеопорозу в жінок Кістка — це жива тканина, у якій постійно проходять процеси росту, розвитку й зміни покоління клітин. Одні клітини відмирають, інші народжуються. Одні ростуть і розвиваються, інші поступово згасають. Все як у людей: якщо народжуваність більша, ніж смертність — чисельність населення збільшується. Якщо навпаки — знижується. У дітей нова кісткова тканина утворюється швидше, ніж руйнується стара. Саме тому здорова дитина постійно додає росте. [1, 2]
У дорослих людей процеси відновлення й руйнування кісток перебувають у динамічній рівновазі. А в літніх темпи руйнування кісткової тканини починають переважати над темпами її оновлення. Так розвивається остеопороз — хвороба, що супроводжується підвищеною крихкістю кісток, за якої достатньо зачепитися за гострий кут стола або впасти з висоти свого зросту, щоб отримати важкий перелом.
Сумно, але жертвами остеопорозу дедалі частіше стають і доволі молоді люди, у тому числі жінки квітучого віку. Адже для того щоб порушити рівновагу між утворенням і руйнуванням кісткової тканини, зовсім не обов’язково досягати похилого віку [2, 3].
Для цього достатньо потрапити під вплив факторів ризику остеопорозу, які не визнають вікових чи статевих обмежень. До універсальних чинників ризику, що однаковою мірою впливають на жінок і чоловіків, належать:
- підвищений рівень радіації;
- куріння;
- зловживання алкоголем, кавою;
- переломи у кровних родичів
- дефіцит кальцію в раціоні;
- малорухливий спосіб життя;
- ендокринні захворювання;
- хвороби печінки й нирок;
- хвороби органів травлення;
- хронічні обструктивні захворювання легень;
- ревматичні захворювання;
- прийом ліків, що прискорюють руйнування або гальмують оновлення кісткової тканини (гормональні препарати, протисудомні засоби, антациди, що містять алюміній, та ін.).

Але, крім універсальних чинників ризику остеопорозу, існують ще й «суто жіночі» загрози. Будучи спрямованими саме проти прекрасної половини людства, вони швидко вступають у «змову» з іншими факторами ризику й надають поняттю «тендітна жінка» зловісний буквальний сенс.
Річ у тому, що саме в жінок їхні жіночі статеві гормони (естрогени) відіграють колосальну роль у рості й розвитку кісткової тканини. Жіноча кістка «відчуває себе комфортно» тільки в разі нормального вмісту естрогенів в організмі. Якщо їх мало, кістка повільніше росте й швидше руйнується. Така ситуація згубна не тільки для літніх дам, які переступили рубіж менопаузи. Порушення балансу естрогенів може виникнути й в молодшому віці, через різноманітні дисгормональні гінекологічні захворювання, хірургічне видалення яєчників і через низку інших причин [1].
Небезпечним віком також вважається 10—17 років — період інтенсивного росту дитини. Адже більше ніж 40% маси кісткової тканини формується саме в цьому віці, причому особливо уразливі дівчатка, що почали рости до появи регулярного менструального циклу. Кісткам, що ростуть, потрібні естрогени, а їх ще немає. У бабусі ВЖЕ немає, а у внучки-підлітка — ЩЕ немає. Результат один — нестача жіночих статевих гормонів безжально руйнує ще не зміцнілі кістки дівчинки-підлітка й вже зношені кістки літньої жінки.
Ще один «суто жіночий» фактор ризику — вагітність і годування дитини грудьми. У цьому чарівному періоді життя жінки з естрогенами все гаразд. Проблема в тому, що жіночий організм в цей час змушений працювати в буквальному сенсі «за себе й за того хлопця», інтенсивно забезпечуючи малюка вітамінами, мінералами й іншими поживними речовинами. І якщо в маминому раціоні харчування не вистачає кальцію, організм запозичує його з власних кісток. Щоправда, не завжди й не повністю повертає. У підсумку в період вагітності організм жінки віддає дитині близько 30 г кальцію з власних кісток, а під час годування грудьми ці втрати сягають 300 мг щодня. У підсумку порушується постава, з’являються болі в спині, проблеми з зубами. Саме тому фахівці називають вагітність і годування «кальцієвим стресом для жінки» [2].
Саме тому належність до прекрасної статі сама по собі вважається фактором ризику остеопорозу. А якщо жінка ще любить кілька разів на день побалуватися сигаретою й чашкою кави з тістечком, надає перевагу автомобілю, а не пішим прогулянкам, перспектива проблем з кістковою тканиною в зрілому віці стає цілком реальною.

Причини виникнення остеопорозу в чоловіків Деякі причини виникнення остеопорозу однакові як для жінок, так і для чоловіків, але є й характерні для певної гендерної групи. Менша кількість чоловіків з остеопорозом зумовлена не тільки фізіологічними відмінностями, а й пізнім діагностуванням захворювання в чоловіків [1, 2]. Так, чоловіки мають більшу кісткову масу й щільність кісткової тканини, і втрата їх відбувається повільніше, ніж у жінок. У чоловікв відсутній адекватний еквівалент гормональних змін. Тому діагностувати захворювання вчасно в чоловіків складніше, ніж у жінок. Причинами виникнення остеопорозу в чоловіків можуть бути [2, 3]:
вікові зміни;
генетична схильність;
дисфункція статевих залоз і гормональний дисбаланс;
шкідливі звички;
андроген-замісна терапія.

Підсилюють ризик виникнення захворювання екзогенні причини:
професійно зумовлені шкідливі фактори;
патологія харчування;
стреси;
важкі системні захворювання;
знижена фізична активність;
важкі фізичні навантаження тощо

Причини виникнення остеопорозу в дитячому віці Захворювання остеопорозом в дитячому віці — явище рідкісне. Однак існує ювенільна форма остеопорозу, характерна для дітей в підлітковому віці. На тлі генетичної схильності на виникнення захворювання впливають такі чинники:
патологія внутрішньоутробного розвитку: гіпоксія плода, багатоплідна вагітність у матері, невеликий часовий проміжок між пологами, недоношеність, внутрішньоутробна інтоксикація;
штучне вигодовування;
патології функції ШКТ;
недостатність вітаміну D;
психофізіологічні причини;
гормональний збій у підлітковому періоді.Для формування остеопорозу в підлітковому періоді характерні й екзогенні причини:
зловживання алкоголем, тютюнокуріння, наркоманія;
незбалансоване або недостатнє харчування (дієти, анорексія, зневага молочними продуктами, захоплення фаст-фудами, газованими й енергетичними напоями);
гіподинамія;
прийом стероїдів;
прийом деяких груп лікарських препаратів (гормонів, протисудомних препаратів, антацидів, антибіотиків, антидепресантів тощо).

1. Буслаева Г. Н. Значение кальция для организма. Педиатрия: Medicum. — 2009. — № 3.
2. Поворознюк В. В. Остеоартроз: современные принципы лечения // Здоров’я України – 2003. – № 83.
3. Osteoarthritis: Pathogenesis, Diagnosis, Available Treatments, Drug Safety, Regenerative and Precision Medicine By Mohit Kapoor, Nizar N. Mahomed, 2015.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією й проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.