Лікування остеопорозу

Якщо людині поставили діагноз «остеопороз», то не варто живити ілюзії щодо можливості швидкого й повного одужання. Остеопороз— це надовго. Дуже надовго. У багатьох випадках назавжди. Але цей діагноз — не привід впадати у відчай і ставити на собі хрест, навіть якщо нам за п’ятдесят. Так, у нас немає машини часу, щоб злітати у своє минуле й прихопити звідти здорові міцні кістки. Але ми маємо силу не дати підступному противнику просунутися далі й добитися нових переломів. Ми можемо успішно протистояти розвитку хвороби й на довгі роки продовжити свою здатність до повноцінного активного життя. Потрібно просто дотримуватися певних правил поведінки в нових умовах [2, 3].
Будь-яка битва починається зі складання плану. Оборонна кампанія проти остеопорозу — не виняток. Складати такий план треба спільно з лікарем. Саме лікар допоможе нам визначити, які причини послужили розвитку остеопорозу, які фактори ризику ще діють, і що можна протиставити їхньому впливу.
Є речі, на які ми навіть за великого бажання не зможемо вплинути. Ми не станемо молодшими, ніж є, не змінимо стать із жіночої на чоловічу, не «народимо назад» своїх чотирьох дітей і не «скасуємо» перелом, що вже трапився [4].
Але є і те, що змінити своїми силами цілком реально. Наприклад, лікар підкаже, чим і як лікувати хвороби, що провокують руйнування кісткової тканини, такі як захворювання шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи й інші. Лікар визначить, які з прийнятих Вами ліків несприятливо впливають на обмін кальцію. І якщо їх не можна замінити або скасувати, у наших силах пом’якшити або нейтралізувати їхні побічні ефекти, приймаючи препарати кальцію з вітаміном D і корисними для кісток мінералами.
За потреби лікар порекомендує Вам додаткові обстеження, наприклад, аналіз крові на вміст естрогену й інших гормонів, консультацію гінеколога, денситометрію. Це допоможе зрозуміти, чи потрібна Вам замісна гормональна терапія або прийом спеціальних ліків, що уповільнюють руйнування кісткової тканини — антирезорбентів.
До речі, і антирезорбенти, і засоби замісної гормональної терапії потрібно приймати разом із препаратами кальцію з вітаміном D і корисними для кісток мінералами. Лікар може порадити Вам потрібні й ті, що підходять особисто для Вас, вправи лікувальної фізкультури, без якої важко протистояти остеопорозу. Лікар дасть Вам ще масу цінних порад, до кожної з яких потрібно прислухатися й неухильно виконувати. І не просто виконувати, а робити це під суворим самоконтролем [1, 4].

До речі, дуже зручним й універсальним інструментом самоконтролю для людей, схильних до остеопорозу, є так зване «правило трьох трійок». Перша «трійка» стосується стилю життя:
геть сигарети;
не зловживати спиртним;
більше рухатися.

Доведено, що гіподинамія, зловживання нікотином, пристрасть до спиртного згубним чином позначається на здоров’ї нашої кісткової тканини. І навпаки, рух, прогулянки на свіжому повітрі, відпочинок в екологічно чистих регіонах приносить колосальну користь. Не кажучи вже про відмову від шкідливих звичок.
Друга «трійка» належить до режиму харчування:
знати свою добову потребу;
приділяти належну увагу молочним і морепродуктам;
обмежити споживання «викрадачів кальцію».

Відповідно до загальноприйнятих вітчизняних і міжнародних норм, добова потреба дорослої людини становить 1200 мг кальцію на добу. А за даними досліджень Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу, більше ніж 80% жінок України споживають менше ніж 700 мг кальцію на добу замість потрібних 1200 мг, тобто перебувають у стані хронічного кальцієвого голоду [1].
Розуміючи, що вісім із десяти жінок нашої країни щодня споживають не більше ніж 700 мг кальцію, легко підрахувати, що як мінімум ще 500 мг на добу їм необхідно отримувати з додаткових джерел, найчастіше з препаратів, що містять кальцій у своєму складі.
Для успішного протистояння остеопорозу необхідно приділяти належну увагу продуктам, що містять достатню кількість кальцію. До них належать молочні й морепродукти, свіжі овочі й фрукти, бобові, волоські горіхи, насіння гарбуза й соняшника, рослинні масла та інші не дуже популярні в раціоні сучасної людини страви.
Водночас, щоб бути здоровим, людині потрібно обмежувати споживання так званих «викрадачів кальцію» — продуктів, що уповільнюють його засвоєння або прискорюють вимивання цього мінералу з організму. До них належать цукор, мед, вироби з пшеничного борошна, кава, чай, м’ясні консерви, надмір солі й спиртні напої. І, нарешті, третя «трійка» стосується візиту в аптеку:
вибрати правильну сіль кальцію;
додати до неї вітамін D;
подбати про прийом мінералів, що потрібні кісткам.

Як відомо, кальцій у таблетках міститься не сам по собі, а у вигляді солі якоїсь кислоти: вугільної, лимонної чи інших. Від цього залежить і назва солі кальцію: карбонат, цитрат тощо. Ці дві згадані солі якраз і є найпопулярнішими. Щоб вирішити, яку з них вибрати, треба бути в курсі їх відмінностей одна від одної.
Карбонат або вуглекисла сіль кальцію широко відома в природі як крейда. Її також видобувають із черепашок устриць, кісток тварин, яєчної шкаралупи. Це зумовлює її відносну дешевизну.

Цитрат (лимоннокисла сіль) кальцію має низку відмінностей від карбонату за кількома параметрами, важливими для ефективної профілактики остеопорозу. Зокрема, цитрат кальцію простіше приймати, оскільки він засвоюється без участі соляної кислоти шлункового соку. А значить, цитрат кальцію можна приймати в будь-який час, незалежно від прийому їжі, на відміну від інших солей кальцію, які приймають тільки під час або після їди. З цієї ж причини цитрат кальцію виявиться дуже корисним для пацієнтів зі зниженою кислотністю шлункового соку або для тих, хто регулярно приймає ліки, що знижують цю кислотність. До того ж біодоступність (здатність засвоюватися) у кальцію цитрату вище, ніж в інших солей кальцію.
Роль вітаміну D для кісткової тканини дуже важлива. Адже цей жиророзчинний вітамін потрібний для повноцінного всмоктування кальцію з кишечника. Без нього кальцій пройде транзитом, так і не засвоївшись організмом. Тому в раціоні харчування, крім молочних продуктів, мають бути й жирні сорти риби, а в аптеці треба купувати не тільки кальцій, але й вітамін D. Добре, якщо Вам запропонують комбінований препарат кальцію, до складу якого вітамін D вже входить. А якщо ні, вітамін D треба купувати додатково [1, 4]. Необхідно також пам’ятати, що кісткам потрібний не тільки кальцій з вітаміном D, але й магній, цинк, марганець, мідь, цинк, бор й інші мінеральні речовини. Чому вони важливі? Магній є одним з елементів, що входять до складу кісткової тканини й зубної емалі, забезпечує засвоєння кальцію організмом, бере участь у передачі нервових імпульсів, перешкоджає відкладенню кальцію в клапанах серця, стінках судин і сечовивідних шляхах. Цинк входить до складу більше ніж 200 ферментів, відповідальних за розмноження клітин і відновлення всіх тканин, включаючи й кістки. Мідь бере участь в синтезі колагену й еластину, що потрібні для пружності кісток. Марганець відіграє важливу роль у синтезі сполучної тканини, що утворює суглоби й навколосуглобову кісткову тканину. А бор регулює активність гормону паращитоподібних залоз, нормалізуючи засвоєння кальцію, фосфору й інших потрібних кісткам речовин. Якщо в аптеці натрапите на такий універсальний препарат з кальцієм, вітаміном D і мікроелементами — зверніть на нього увагу.


1. Буслаева Г. Н. Значение кальция для организма. Педиатрия: Medicum. — 2009. — № 3.
2. Поворознюк В. В. Остеоартроз: современные принципы лечения // Здоров’я України – 2003. – № 83.
3. Osteoarthritis: Pathogenesis, Diagnosis, Available Treatments, Drug Safety, Regenerative and Precision Medicine By Mohit Kapoor, Nizar N. Mahomed, 2015.
4. Шилина Н. М., Конь И. Я. Современные представления о физиологической роли Ca и его значение в питании детей // Вопросы детской диетологии. — 2004. — Т. 2, № 2.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією й проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.