Кальцій дітям

Кальцій — необхідний елемент для повноцінного розвитку дитини й нормального формування її опорно-рухового апарату. Батьків цікавить: яка норма кальцію в дітей, і які препарати кальцію краще за все давати малюку [4]?

Норма кальцію в дітей Організму, який росте, починаючи з перших місяців й закінчуючи підлітковим періодом, для нормального розвитку потрібна велика кількість кальцію, необхідного для побудови й укріплення кісткової тканини, нормального зсідання крові, правильної роботи м’язових органів, нервової, серцево-судинної та інших важливих систем організму [1].
Нормальна концентрація кальцію в плазмі крові в дітей у віці до одного року становить 1,87 ммоль/л, а в дітей старшого віку — 2-2,5 ммоль/л.

Кальцієвий дефіцит у дитини загрожує відставанням у фізичному розвитку, порушеннями сну, остеопенією, остеопорозом, розладами у функціонуванні нервової та серцево-судинної системи [2, 3].
Згідно з міжнародними стандартами, добова потреба дитини в кальції складає:
у віці до півроку — близько 500 міліграмів;
півроку — рік — до 700 міліграмів;
від року до десятирічного віку — не менш ніж 900 міліграмів.

Джерелами кальцію для дітей слугують молочні продукти, огірки, яблука, горіхи, капуста, зелений горошок тощо. Але в деяких випадках за ознак кальцієвого дефіциту малюку необхідно давати кальцієвмісні препарати, призначені спеціально для дітей [3].
Наприклад, Цитра-Кальцемін дозволений до застосування дітьми, починаючи з п’ятирічного віку. Для старших (від 12 років) окрім Цитра-Кальцеміна можна використовувати Кальцемін® Адванс.

Ознаки кальцієвої недостатності в дітей Такі ознаки можуть бути ранніми (коли дефіцит кальцію ще не зайшов занадто далеко) і пізніми (коли ситуація досить запущена) [4].
До ранніх ознак дефіциту кальцію в дітей відносять:
зміни харчових уподобань (наприклад, любов до молочних продуктів, яка прокинулася несподівано, або схильність до облизування крейди для малювання);
короткий, переривчастий сон;
підвищену стомлюваність;
схильність до запорів.

Якщо в цій ситуації нічого не робити, дефіцит кальцію нагадає про себе більш пізніми проявами:
порушенням графіка росту молочних зубів
неправильним прикусом;
появою тріщинок на зубах;
порушенням постави;
відставанням у рості й фізичному розвитку.

Подальше прогресування дефіциту кальцію неминуче проявиться вже в більш зрілому віці у вигляді остеопорозу й інших серйозних захворювань.

Який кальцій давати дітям? Який кальцій давати дітям? Це питання цікавить багатьох батьків, адже вибрати прийнятний препарат серед великої кількості кальцієвмісних засобів, представлених на фармацевтичному ринку, — завдання не з простих. Найкраще в такому разі буде звернутися за консультацією до кваліфікованого лікаря-педіатра. Фахівець зможе підібрати найбільш ефективний і безпечний для малюка препарат з урахуванням його віку й індивідуальних особливостей організму [4].
Наприклад, у сімействі Кальцемін наявні три різні продукти.
Цитра-Кальцемін — найбільш надійний і щадний із них — призначений для дітей від 5 років для усунення дефіциту кальцію, поповнення вітаміну D і мікроелементів на найбільш ранніх етапах його розвитку.
Кальцемін® Адванс використовується для дітей, старших за 12 років, у тих випадках, коли загроза проблем з опорно-рухомим апаратом із прихованої може перетворитися на реальну, а також для прискорення зрощення переломів.
Кальцемін® Сильвер із підвищеним умістом вітаміну D рекомендують приймати з тією ж метою, але вже для «сильно підрослих» «дітей», старших за 50 років. Адже в цьому віці шкіра людини поступово втрачає свою здатність синтезувати вітамін D під впливом сонячних променів, тому зрілим людям вітаміну D потрібно більше.
Однак подібна ситуація може скластись і в юному віці, наприклад, після перенесеного рахіту. Тому, якщо лікар порекомендує такій дитині Кальцемін® Сильвер, не хвилюйтеся — із головою в лікаря все в порядку [4].

Як давати кальцій дитині? Іще одне важливе питання: як приймати кальцій дітям? Визначити точне дозування і тривалість терапевтичного курсу має лікар-педіатр. Разом із цим фахівець враховує такі фактори, як вікова категорія й маса тіла маленького пацієнта, загальний стан здоров’я й рівень кальцію в організмі дитини [4]

Як давати кальцій дитині? Усе залежить від віку дитини й від того, який саме препарат порекомендував лікар.
Наприклад, більшість дітей у віці до року харчується материнським молоком. Тому, якщо лікар вважає, що такій дитині не вистачає кальцію, то кальцієвмісні препарати повинна приймати не дитина, а мама. Адже її організм під час лактації працює під гаслом «Усе найкраще — дітям», так що вжитий нею кальцій у таблетці обов’язково буде «доставлений» за призначенням під час чергової годівлі груддю.
Для дітей першого року життя, які знаходяться на штучному вигодовуванні, існують спеціальні, збагачені кальцієм поживні суміші [4].
Найбільш складний вік — від року до п’яти. Такі діти вже не харчуються грудним молоком, але ще не можуть проковтнути досить велику таблетку. Тому такі таблетки перед прийомом традиційно подрібнюють, змішуючи з варенням або іншими ласощами. Але цей спосіб застосовний лише до звичайних таблеток, не вкритих спеціальною оболонкою. Тому питання подрібнення перед прийомом потрібно заздалегідь узгодити з лікарем.
Для більшості дітей 5 років і старших проблеми з ковтанням таблеток уже не актуальні, тому обмеження, пов’язані з формою випуску ліків, зводяться до мінімуму.
Приймати препарати кальцію рекомендується під час або відразу після їжі, запиваючи водою з додаванням фруктового соку. У тому випадку, якщо ліки не містять вітаміну D, потрібно давати такі вітаміни малюку окремо, оскільки без вітаміну D кальцій просто не засвоюється дитячим організмом.
Знаючи, як давати кальцій дітям, батьки зможуть збалансувати рівень кальцію в організмі свого чада, запобігаючи розвитку можливих ускладнень, а також забезпечивши нормальний фізичний і розумовий розвиток малюка!


1. Буслаева Г. Н. Значение кальция для организма. Педиатрия: Medicum. — 2009. — № 3.
2. Лифляндский В. Г. Витамины и минералы. — М. : ЗАО «ОЛМА МедиГрупп», 2010.
3. Смолянский Б. Л. Лечебное питание / Б. Л. Смолянский, В. Г. Лифляндский. — М. : Эксмо, 2010.
4. Спиричев В. Б. Роль витаминов и минеральных веществ в остеогенезе и профилактике остеопатий у детей // Вопросы детской диетологии. — 2003. — Т. 1, № 1.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією й проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.