Дефіцит кальцію для вагітних

До чого призводить дефіцит кальцію під час вагітності? Кальцієвий дефіцит у процесі виношування дитини суттєво погіршує самопочуття майбутньої матері. Недостатній уміст такої речовини може спровокувати виникнення наступних болісних симптомів [1,3]:
раннього токсикозу;
пізнього токсикозу (гестозу);
аритмії;
нервозного стану;
руйнування зубів.
Порушення обміну кальцію — як недостатність, так і надлишок — у майбутньої матері може спровокувати викидень (передчасне мимовільне переривання вагітності). Якщо плід отримує недостатню кількість кальцію, існує ризик появи на світ хворого малюка, який матиме серйозні проблеми, у першу чергу — з опорно-руховим апаратом.

Якою є норма кальцію для вагітних? Перевірити вміст у крові кальцію в майбутньої матері можна за допомогою спеціального аналізу крові. У нормі концентрація кальцію в плазмі крові складає від 2,15 до 2,5 ммоль/л. У разі перевищення результату 2,5 ммоль/л ставлять діагноз «гіперкальціємія», якщо показник нижчий за 2,15 ммоль/л, то це ознака гіпокальціємії. У такому випадку, аби нормалізувати кальцієвий баланс і запобігти розвитку тяжких ускладнень, майбутня матуся може потребувати кальцієвмісних препаратів [2].

Коли потрібно приймати препарати кальцію вагітним? Фахівці медичної сфери рекомендують жінкам у тяжу приймати кальцієвмісні препарати для усунення дефіциту кальцію в раціоні. На перший погляд, із харчуванням вагітних повинно бути все в порядку: їм завжди приберігають найсмачніше й найкорисніше в значній кількості. Але це тільки на перший погляд [2].
А реальна ситуація є загрозливою. За даними досліджень Українського науково-медичного центру проблем остеопорозу понад 80% жінок України вживають менш ніж 700 мг кальцію на добу замість належних 1200 мг, тобто перебувають у стані хронічного кальцієвого голоду. Розуміючи, що вісім із десяти жінок нашої країни щоденно вживають не більше, ніж 700 мг кальцію, легко підрахувати, що як мінімум іще 500 мг на добу їм необхідно отримувати з додаткових джерел, найчастіше — із препаратів, які містять кальцій у своєму складі. І це незалежно від вагітності.
А під час вагітності потреба в кальції ще підвищується, адже організм жінки в цей період «працює» не тільки для себе, але також і «для того хлопця», заради появи якого на світ і була запланована вагітність. І якщо концентрація кальцію в материнській крові недостатня для забезпечення поточних потреб малюка, організм матері починає жертвувати запасами кальцію із власних кісток, формуючи в себе схильність до остеопорозу [1].
Ця підступна хвороба з підвищеною крихкістю кісток чатує на дуже багатьох жінок і найчастіше дає про себе знати в зрілому віці у вигляді перелому в разі незначної травми.
Лікар сам визначає, із якого часу почати прийом кальцію, яку дозу використовувати, і коли закінчити курс (або зробити перерву). Адже кожна людина унікальна, а вагітна жінка — тим паче. Зазвичай (але не завжди) починати прийом кальцію рекомендують із 12-го тижня вагітності. Деякі гінекологи радять призупинити вживання препаратів кальцію за три тижні до ймовірних пологів і продовжити вже з початку годування груддю. Адже з материнським молоком жінка втрачає до 300 мг кальцію щоденно [1].

Які існують ознаки дефіциту кальцію у вагітних? Усім знайомий класичний образ вагітної жінки, схильної до поїдання крейди. Він виник не випадково: зміна смакових уподобань — не що інше, як найбільш рання реакція організму на дефіцит тієї або іншої поживної речовини. І якщо жінці частіше, ніж зазвичай, хочеться попити молока, з’їсти сиру або горіхів, не кажучи вже про крейду, їй не вистачає кальцію [2].
Іще одним раннім і досить специфічним «сигналом тривоги» є раптові судоми м’язів ніг, які найчастіше будять жінку серед ночі.
До ранніх ознак дефіциту кальцію також належить схильність до запорів на ранніх термінах вагітності, коли об’єм матки ще не такий великий, аби перешкоджати нормальному випорожненню кишечника.
Підвищена стомлюваність, сонливість, дратівливість на порожньому місці та інші описані в анекдотах «забаганки» вагітних також можуть бути ознаками дефіциту кальцію та інших необхідних організму речовин.
Якщо від самого початку не поставитися до перерахованих симптомів серйозно, дефіцит кальцію буде посилюватися, проявляючись болем у хребті й кінцівках, ламкістю нігтів, посіченими кінчиками волосся та класичною ознакою серйозного дефіциту кальцію — руйнуванням зубів. Карієс, який до вагітності турбував значно рідше, випадіння, здавалося б, надійних пломб, хиткість деяких зубів — усе це сигнал SOS, який подає кісткова тканина, оскільки дефіцит кальцію дістався вже до неї [2].
Коли й надалі не реагувати на ситуацію, почнуться проблеми зі щільністю судинної стінки й здатністю крові зсідатися. Зовні це може проявлятись у вигляді підшкірних гематом (синців) за будь-якої, навіть незначної, травми. Дивлячись на це, треба розуміти, що в судинах матки відбувається те ж саме, і кров’янисті виділення з піхви не за горами. А це — незаперечна ознака загрози переривання вагітності. Тут уже самим кальцієм не врятуватися. Будь-яка, навіть невелика, кров’яниста «мазня» «знизу» означає, що треба покинути все й кулею летіти до лікаря. А можливо — навіть лягати до стаціонару «на збереження».
Тому необхідно подбати про усунення дефіциту кальцію якомога раніше, не чекаючи на більш неприємні наслідки, ніж зміна смаку або нічні судоми.


1. Буслаева Г. Н. Значение кальция для организма. Педиатрия: Medicum. — 2009. — № 3.
2. Лифляндский В. Г. Витамины и минералы. — М. : ЗАО «ОЛМА МедиГрупп», 2010.
3. Спиричев В. Б. Роль витаминов и минеральных веществ в остеогенезе и профилактике остеопатий у детей // Вопросы детской диетологии. — 2003. — Т. 1, № 1.

Реклама дієтичної добавки. Не є лікарським засобом. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією й проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Реклама лікарського засобу. Реєстраційне посвідчення: Кальцемін® Адванс № 30, № 60, UA/7110/01/01 від 13.10.2017, Кальцемін® Сільвер № 30, № 60, UA/7138/01/01 от 13.10.2017. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією і проконсультуйтеся з лікарем. Зберігати в місцях, недоступних для дітей. L.UA.MKT.02.2020.0789

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище, що виникло при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь-ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган. Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу , або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 0 44 220 33 00

Якщо Ви бажаєте повідомити про скаргу на якість або підозру у фальсифікації продукції компанії «Байєр», будь-ласка, передайте інформацію на електронну адресу або зверніться за телефоном 0 44 220 33 00

Вартість дзвінків згідно із тарифами Вашого оператора зв’язку.